لطفا مرورگر خود را تمام صفحه کنید
Coming Soon!
×
021-88081641

کمانچه

اساتید اطلاعات گالری سبد خرید
کمانچه

این ساز علاوه بر شکم، دسته و سر، در انتهای تحتانی ساز پایه­ای نیز دارد که روی زمین یا زانوی نوازنده قرار می­گیرد. شکم ساز از کروی است که مقطع نسبتاً کوچکی از آن در جلو به دهانه­ای اختصاص یافته و روی دهانه پوست کشیده شده و بر روی پوست، خرکی، تقریباً شبیه به خرک تار و نه کاملاً عمود بر سیم­ها قرار گرفته است.

دستۀ ساز، در واقع لوله­ای توپر، و به طور نامحسوس به شکل مخروط وارونه خراطی شده است. انتهای بالائی این لوله مجوف شده و در طرف جلو شکاف دارد که نقش جعبۀ گوشی­ها را می­یابد، دسته فاقد «دستان» است.

سر ساز متشکل است از جعبۀ گوشی­ها که در دو طرف آن هر یک دو گوشی کار گذارد شده و یک «قبه» که در بالای جعبه قرار گرفته است. سر در واقع ادامۀ خراطی شده دسته است. طول ساز از ته پایه سر قبه حدود 80 سانتیمتر است.

کمانچۀ امروزی دارای چهار سیم است و کوک (یا نسبت فاصلۀ سیم­ها به یکدیگر) در دستگاه­های مختلف موسیقی ایران تفاوت می­کند. معمول­ترین کوک اینست که سیم­های اول و دوم نسبت به هم فاصلۀ «چهارم» (یا «پنجم») داشته، سیم سوم یک اکتاو بم­تر از سیم اول، و سیم چهارم یک اکتاو بم­تر از سیم دوم باشد.

این ساز نقش تکنواز و همنواز، هر دو را به خوبی می­تواند اجرا کند.

آرشه- موی آن محکم و کشیده نیست و نوازنده انگشتان دست راست خود را زیر موها انداخته و آن را می­کشد تا عمل آرشه کشی میسر گردد.

کمانچه کمانچه
 
 
معرفی اساتید
سهیل

سهیل صادقی کرمانشاهی

ساز تخصصی: کمانچه

امین

امین میرزایی

ساز تخصصی: کمانچه

صادق

صادق شاهولایتی

ساز تخصصی: کمانچه

رزومه
نام و نام خانوادگی: سهیل صادقی کرمانشاهی
ساز تخصصی: کمانچه

آثار صوتی و تصویری و مکتوب:

پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع شیوه های آموزش  کمانچه در دوره متوسط(1389) آلبوم ها : من طربم, بید اردلان , پرسه در آینه  , عاشقی,سیمرغ,این گوشه تا اون گوشه (موسیقی کودک) سوگواران خموش, سوگ بهار و خانه غریب(پویان بیگر).

همکاری در ضبی و اجرای آثار موسیقی با هنرمندانی همچون مجید رخشانی «من طربم» و «بیداردلان»)، محمدرضا فیاض («پرسه در آینه» و «گر چهره بنماید»)، پژمان طاهری («سوگواران خموش» با صدای علیرضا قربانی)، ارشد طهماسبی («عاشقی» با صدای سالار عقیلی)، پویان بیگلر («سوگ بهار» با صدای علیرضا شاه محمدی و « خانه ی غریب» با صدای وحید تاج)، لیلا حکیم الهی ( این گوشه تا اون گوشه) و ارژنگ سیفی زاده.

اجرای گروهی آثار استاد غلامحسین بیگجه خانی (گروه نوروز).

 

سابقه هنری و فعالیت ها:

شروع یادگیری ویلن ایرانی و کمانچه زیر نظر استاد داوود گنجه ای از سال 67 ادامه آموزش موسیقی ایرانی و دروس نظری , عملی موسیقی زیر نظر آقایان محمدرضا درویشی , شرکت در فستیوال های موسیقی در ایران و کشورهای دیگر از سال 1379 . همکاری با هنرمندانی چون صدیق تعریف ,حمید متبسم, ارشد طهماسبی , مجید درخشانی , محمدرضافیاض, پژمان طاهری علیرضا قربانی و سالار عقیلی.

هنر آموخته ی نوازندگی ویلن ایرانی، کمانچه و ردیف های موسیقی ایرانی از سال 1367 نزد داوود گنجه ای، محمدعلی کیانی نژاد و علی اکبر شکارچی دانش آموخته ی موسیقی نزد محمدرضا درویشی، شریف لطیفی و حمیدرضا دیبازر.

کارشناس مهندسی تکنولوژی نساجی از پلی کلینیک تهران و کارشناس ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر (تهران) (ارائه ی پروژه ی نهایی با موضوع بررسی روش های آموزش کمانچه و پیشنهاد روش آموزش متناسب با دوره ی متوسطه).

کسب مقام اول نوازندگی ویلن ایرانی و کمانچه در بخش جوان جشنواره موسیقی فجر (1372-1373-1375-1376).

شرکت در فستیوال های داخلی و خارجی از جمله فستیوال موسیقی انستیتو دوموند عرب بهمراه هنرمندان صدیق تعریف و حمید خباری (پاریس -2005)  و فستیوال بین المللی موسیقی الجزایر -2009.

اجرای کنسرت بهمراه گروه های موسیقی شورانگیز (بسرپرستی عرفان گنجه ای)، نوای دل (بسرپرستی جواد بطحائی)، غوغا (بسرپرستی محسن نفر)، آفتاب (اجرای کنسرت بسرپرستی حمید خبازی و خوانندگی محسن کرامتی در تالار وحدت)، نوروز، چکاوک، همنوازان نی داوود (بسرپرستی پویان بیگلر)، وابات (بسرپرستی عیسی غفاری)، اجرای کنسرت آری به اتفاق  آهنگسازی پوریا شیوافرد (1386، فرهنگسرای نیاوران) و همکاری در اجرا و ضبط پروژه ی سیمرغ به آهنگسازی حمید متبسم و خوانندگی همایون شجریان.

نام و نام خانوادگی: امین میرزایی
ساز تخصصی: کمانچه

تحصیلات:

کارشناسی ارشد نوازندگی از دانشگاه هنر تهران

دیپلم و لیسانس موسیقی

اساتید:

علی اکبر شکارچی. اردشیرکامکار.. محمدرضا لطفی . شریف لطفی وحمیدرضا خلعتبری

اساتید تنبک :

مجید حسابی . آرش قادری. بهمن رجبی

تدریس در دانشگاه علمی کاربردی اصفهان از سال 1386

مدیر گروه دانشگاه علمی کاربردی از سال 1390

تدریس در هنرستانهای دختران و پسران از سال 1383

اجرای کنسرتهای مختلف در داخل وخارج کشور

نوازندگی در آلبومهای : دریغ. باغ من و بهار من.بیاد جاهد....

نام و نام خانوادگی: صادق شاهولایتی
ساز تخصصی: کمانچه

دارای مدرک کارشناسی ارشد موسیقی از پردیس هنرهای زیبا/دانشگاه تهران

- کسب مقام دوم در جشنواره‌ی  جوان در ساز کمانچه در سال 1395/ دهمین جشنواره ملی جوان

کسب مقام اول در جشنواره‌ی جوان در ساز کمانچه در سال 1396/یازدهمین جشنواره جوان 

- بهره گیری از محضر اساتیدی همچون محمد رضا قربانی،همایون خرم،امین میرزایی،مهدی علومی،رضا پرویززاده،حمید رضا خلعتبری، همایون رحیمیان،شاهین فرهت،آذین موحد، و ...

- سرپرست گروه موسیقی  نَخشب/اجراهای متعدد در دانشگاه تهران و باغ نگارستان...

- نوازندگی در چند آلبوم به عنوان نوازنده‌ی کمانچه و ویلن

 - ضبط موسیقی فیلم و انیمیشن 

- اجرای تک‌نوازی در سالن رودکی در کنسرت شب ساز ایرانی و باغ نگارستان

-اجرای تک‌نوازی کمانچه در سی‌وسومین جشنواره فجر

- نوازندگی و اجرا در چندین گروه معتبر و کسب چندین مقام گروهی (جشنواره شهناز و ...) سابقه ی اجرا در سالن های رودکی،وحدت،نیاوران ، نگارستان و ...

- سابقه تدریس در آموزشگاه های مختلف در سطح شهر تهران

 
 
آخرین مقالات

از تخفیفات و طرح های ویژه مطلع شوید

7 روز هفته، پاسخگوی شما هستیم.
88081641 - 021 | 88081639 - 021
info@shahrashoobmusic.com
اپلیکیشن iOS نوای شهر آشوب
اپلیکیشن iOS نوای شهر آشوب
اپلیکیشن اندروید نوای شهر آشوب
اپلیکیشن اندروید نوای شهر آشوب

logo-samandehiنماد اعتماد الکترونیک

سامانه بلیط کنسرت
تخفیفات ویژه
ثبت نام آنلاین
استودیو صدا
ثبت نام آنلاین
021-88081639 | 021-88365642 | 021-88081641