ارف

ارف

زمانی که به تجارت مادران و مربیان در زمینه موسیقی و ارتباط آنان با کودکان در زمینۀ یادگیری موسیقی پی می­بریم، در می­یابیم که موسیقی جزئی از سرشت و وجود کودکان و زندگی کودکانۀ آنان می­باشد که از آنان جدا نشدنی است.

در پهنۀ آوازهای کودکانه تنوع عناصر فرهنگی ویژۀ کودکان کافی­ست اشاره­ای کنیم به لالایی­ها، بازی­های آوازی، متل­ها و ... به فرهنگ وریشه­ های تمدن موسیقایی این سرزمین نگاهی بیندازیم.

 بدین گونه است که به نیکی در می­یابیم که چه اندازه کودکان این سرزمین خوشبخت هستند که می­توانند موسیقی ایرانی را با این غنا  تنوع جزئی از وجود خویش دیده و در راه اعتلا، حفظ و اشاعۀ این فرهنگ کوشا باشند و صد البته با کمک اولیا و مربیان محترم،"باشد که سرودی خیزد در خورد نیوشیدن تو" سهراب سپهری

 

موسیقی، در پیشرفت  ذهنی، شنوایی، حسی و گفتاری اهمیت بسیار دارد، به همین سبب در آموزش کودکان پیش دبستانی به آن زیاد پرداخته می شود. موسیقی یک پایه  اصلی در نخستین دوره از آموزش کودک است.  به کمک موسیقی، کودک ابراز و بیان به گونه ای دیگر را می آموزد و می تواند در جامعه حضورفعال داشته باشد ، چون موسیقی به کودک یاری می کند در انجام فعالیت های روزانه اش ، در صورت دارا بودن توانایی مراقبت از خود و محیطش ، و با گسترش ارتباط هایش مستقل شود. 

موسیقی کلید نزدیک شدن به دیگران است. کودکی که در ارتباط با موسیقی زندگی می کند، می آموزد چگونه به بهترین شکل با دیگر کودکان همزیستی کند، و  ارتباط هایش  را با هماهنگی بیشتری برقرارکند. در  دوره  کودکی، موسیقی برای کودکان بسیار خوشایند است و به آن ها احساس امنیت و اعتماد به نفس می دهد، چون احساس می کنند با همراهی در سرودها درک می شوند و در محیطی از همیاری، همکاری و احترام متقابل حضوردارند.

سودمندی های موسیقی برای کودکان

الفبا آموزی کودک بیش از هرچیز با موسیقی پیشرفت می کند. با بهره گرفتن از موسیقی های کودکانه، که هجاهای آن ها آهنگین و تکراری اند، و با همراهی حرکت هایی  که آواز را شکل می دهند، کودک می تواند گفتار خود را بهبود ببخشد و معنای هر واژه را بهتر بفهمد.  با این روش، در زمان کوتاه تری الفبا را یاد می گیرد.  

موسیقی همچنین برای افزایش تمرکز کودک مفید است و توانایی او را در یادگیری ریاضیات افزایش می دهد. موسیقی، ریاضیات محض است. موسیقی با تقویت حافظه کودک، یادگیری زبان های دیگر را برای  او آسان می کند. با موسیقی، کودک از راه زبان بدن (رقص)  در ابرازاحساسات خود تواناتر می شود. با موسیقی، قدرت هماهنگی کودک بالا می رود و می تواند برخی کارها را به شکل ترکیبی انجام دهد.

پیش ثبت نام

رزومه استاد الهام احمدی

Alternate Text
  • نام : الهام
  • نام خانوادگی : احمدی
  • ساز تخصصی : کمانچه
  • ساز مکمل : ارف
  • سال تدریس : از سال ۱۳۸۷ سال

نوازندگی را از سن 10 سالگی با ساز تنبک آغاز کرد و زیر نظر اساتیدی چون مهران امیر اصلانی، کامبیز گنجه ای، پژمان حدادی و ارژنگ کامکار به فراگیری آن پرداخت. و از سال 1385 ساز  تار را نزد عرفان گنجه ای و آیدین علیانسب فراگرفت.

وی با گروه های مختلفی از جمله گروه آوای رود، بیان(شورانگیز)، باشا، ایل، اورانوس و... به عنوان نوازنده تنبک همکاری داشته است.
همچنین درکنسرت های متعددی با علیرضا قربانی، سالار عقیلی، سینا سرلک و علی رستمیان و...همراهی و همچنین اجراهای مختلفی در رادیو و تلویزیون و چند تیتراژ فیلم داشته است.

شایان یزدی زاده مقام های زیادی را در جشنواره ها و مسابقات کسب نموده است:

شرکت در جشنواره موسیقی فجر به همراه گروه باشا، نفر برتر در جشنواره جوان سال 1386،شرکت در نخستین فستیوال گروه نوازی حوزه هنری در سال 1386 به همراه گروه آوای رود و کسب مقام گروه برتر، کسب مقام دوم گروه نوازی در چهارمین جشنواره موسیقی دانشجویی در سال 1386، کسب مقام دوم در نخستین جشنواره گروه نوازی دانشگاه هنر 1387و گروه برگزیده دومین فستیوال گروه نوازی دانشجویان کشور 1390.

وی علاوه بر کنسرت های متعدد در داخل و خارج از کشور در آلبوم های پریچهره(سینا سرلک)، فکر و فریاد(سینا سرلک)، سیه چشم(علی رستمیان)، سرگشته (دو نوازی تار و تنبک با نوازندگی آیدین علیانسب) و به یاد من باش (سالار عقیلی) به نوازندگی تنبک پرداخته است

آثار استاد الهام احمدی

رزومه استاد آزاده احمدی

Alternate Text
  • نام : آزاده
  • نام خانوادگی : احمدی
  • ساز تخصصی : عود
  • ساز مکمل : ارف
  • سال تدریس : از سال ۱۳۹۱ سال

فارغ التحصیل رشته ی موسیقی مقطع کارشناسی از دانشگاه هنر
دانشجوی رشته موسیقی شناسی(اتنوموزیکولوژی) دانشگاه هنر، مقطع کارشناسی ارشد
فراگیری موسیقی از سال 1377، هنرآموخته نزد: علیرضا فیض بشی پور، محمدرضا ابراهیمی
کسب رتبه ی نخست بخش تکنوازی جشنواره ی دانشجویی سال 1385
نت نگاری و نت نویسی به همراه مریم خدابخش برای کتاب" برای عود" تالیف محمدرضا ابراهیمی انتشارات هنر موسیقی
نوازندگی در آلبوم های:
آواز نگاه با آهنگسازی محمدرضا ابراهیمی
شب آیینه های نور با صدای محسن کرامتی و آهنگسازی امیرعباس ستایشگر/حسام اینانلو
 همساز با آهنگسازی حسام اینانلو
 هنگام که گریه میدهد ساز با صدای مجتبی عسگری و آهنگسازی حسام اینانلو
و اجرای کنسرت های متعدد از جمله سه نوازی عود(محمدرضا ابراهیمی)، کنسرت سه نوازی(رضا عسگرزاده، حسام اینانلو)، کنسرت گروه صنم و بهمن رجبی، کنسرت گروه صنم و محسن کرامتی و ....
تدریس موسیقی از سال 1390
دانش آموخته ی دوره ی تابستانی ارف شول ورک2015، سالزبورگ

 

آثار استاد آزاده احمدی