چنگ ایرانی

چنگ ایرانی

چنگ گونه‌ای ساز زهی باستانی است. در کنار ساز رود (عود) از مشهورترین سازهای ایران باستان به شمار می‌آمده است. در ادبیات پارسی بسیار از این ساز یاد شده است و سیارهٔ زهره را چنگ‌زن دانسته‌اند. در مُهری گِلین که در بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۶ میلادی توسط دو باستان شناس از دانشگاه شیکاگو به نام های پیناس دلوگاس(pinhas delougaz) و هلن کانتور( Helene Kantor ) در تپه_چغامیش خوزستان یافته شد و مربوط به هزارهٔ چهارم قبل از میلاد و دوران ایلامیان می‌باشد یک نوازندهٔ چنگ منحنی را نشان می‌دهد. این چنگ ۶ رشته دارد.
در دوره ی ساسانی هنر موسیقی نیز در اثر تشویق شاهان رونقی به سزا یافت. در دوره ی اردشیر موسیقی دانان طبقه ی جداگانه ای را تشکیل داده و به مقام ویژه ای نایل شده بودند. در دوره ی خسرو پرویز موسیقی پیش رفت بسیار کرد. از نوشته های شاهنامه فردوسی و خسرو شیرین نظامی برمی آید که «باربد» بزرگ ترین موسیقی دان این زمان بوده است. (وی را مبتکر ۳٦۰ لحن موسیقی می دانند) از دیگر موسیقی دانان این دوره می توان نکیسا، بامشاد ، رامتین و آزادوار چنگی را نام برد. در دوره ی ساسانی ۷۲ نغمه از نغمه های موسیقی رواج داشته است. از آن جمله : پالیزبان ، سبزه، باغ سیاوشان، راه گل ، شادباد، تخت درویش، گنج سوخته، دل انگیزان، تخت طاقدیس ، چکاوک، خسروانی، نوروز، جامه دران، نهفت ، گلزار، در غم، گل نوش و زیرافکن که هنوز برخی از این اصطلاح ها در موسیقی امروز ما رایج است. این نغمه ها از سده ی چهارم به بعد بیش تر می شود. در زمان ساسانیان برای اوستا، کتاب مقدس زردشتیان تفسیری به نام «زند» نوشتند و آن را هنگام مناجات با لحن موسیقی خواندند. شاید بتوان گفت نخستین ارتباط شعر و موسیقی ما از همین جا سرچشمه گرفته باشد. چنان چه حافظ آن را مطلع یکی از غزل های معروف خود قرار داده است: بلبل ز شاخ سرو به گلبانگ پهلوی / می خواند دوش درس مقامات معنوی و فرخی می گوید : زند و اف زند خوان چو عاشق هجر آزمای / دوش بر گلبن همی تا روز ناله ی زار کرد
۱– چنگ (از سازهای زهی) «جامی» شکل چنگ را چنین ترسیم کرده است : از بس فغان و شیونم، چنگی است خام گشته تنم / اشک آمده تا دامنم از هر مژه چون تارها
«سوزنی سمرقندی» واژه ی چنگ را (سه بار در معنای اصطلاحی آن و یک بار به معنی دست) به کار برده و بازی لفظی کرده است : پیران چنگ پشت و جوانان چنگ زلف / در چنگ ، جام باده و در گوش ، بانگ چنگ در «ویس و رامین» اثر «فخرالدین اسعد گرگانی» اختراع چنگ به رامتین موسیقی دان عصر خسروپرویز نسبت داده شده است : نشان است او که چنگ با آفرین کرد / که او را نام چنگ را متین کرد «نظامی» در خسرو شیرین خود اصطلاح های «چنگ، بربط، ساز کردن، نوا و ساز» را یک جا در بیت هایی به کار برده است : در آن مجلس که عیش آغاز کردند / به یک جا چنگ و بربط ساز کردند نوای هر دو ساز از بربط و چنگ / به هم درساخته چون بوی با رنگ «حکیم خاقانی شروانی» توانسته است «چنگ» را در مفهوم ابهام و اشاره و کنایه توصیف کند. مثلن در بیت زیر وی چنگ را به پلاسی که تار و پودش نمایان است تشبیه کرده است: چنگ زاهد تن و دامانش پلاسین لیکن / با پلاسش رگ و پی سر به سر آمیخته اند
«حافظ» نیز بارها «چنگ» را به کار برده و تصویرهای شاعرانه از آن ساخته است : چنگ خمیده قامت می خواندت به عشرت / بشنو که پند پیران هیچت زیان ندارد
و نیز حافظ در «ساقی نامه» ای دل نشین بسیاری از اصطلاح های موسیقی را به کار بسته است : مغنی نوایی به گلبانگ رود / بگوی و بزن خسروانی سرود «مولوی» نیز در بیتی خود را به چنگ تشبیه کرده است: چو چنگم و از زمزمه ی خود خبرم نیست / اسرار همی گویم و اسرار ندارم
از مهمترین مُهرنگاره های خنیاگری (:موسیقی) در جهان؛ باید از آنچه که در تپه_چغامیش خوزستان برجای مانده، یاد کرد که در سالهای ۱۹۶۱-۱۹۶۶ میلادی، یافت شده است. این مهرنگاره ۳۴۰۰ ساله؛ سیمایی از بزم رامشگران را نشان میدهد. در این بزم باستانی، دسته ای نوازنده دیده میشوند که هر کدام، به نواختن سازی سرگرم هستند. چگونگی نواختن و نشستن این رامشگران، نشان میدهد که آنها، نخستین دسته ارکستر جهان هستند. در این گروه رامشگران، میبینیم که نوازنده ای چنگ و دیگری شیپور و آن دیگر تنبک مینوازد. چهارمین رامشگر در این میان، خواننده ای است که آواز میخواند. همچنین در این بزم کهن، آزاده ای را میبینیم که بر فرشی نشسته و از او پذیرایی میشود.[۱]
و باز در مالمیر (ایذه) چنگ‌نوازانی را می‌بینیم که دو نوع چنگ را در دست دارند و پیشاپیش هانی و همسرش برای اجرای یک مراسم عبادی در حال نوازندگی هستند این دو نوازندهٔ چنگ نام خود را نیز با خط میخی ایلامی نگاشته‌اند. چنگ در این دوران ۱۳ رشته دارد. نقش‌برجسته‌های طاق بستان نوازندگان چنگ را نشان می‌دهد که در قایق برای شاه ساسانی که به شکارگاه آمده چنگ می‌نوازند. در آثار طاق بستان در یک قایق ۵ نوازندهٔ چنگ منقش شده است و در یک قایق که پادشاه در حال شکار است یک نوازنده به احتمال قوی باربد می باشد، در حال نوازندگی است. چنگ در این زمان از ۷ رشته تا ۱۱ رشته مشاهده می‌شود. به مرور زمان همچون بسیاری از سازهای دیگر مهجور و فراموش شده است. البته چنگ تا دوران صفویه موجود بوده است.
انواع ساز چنگ در قرن‌های مختلف در ایران یافت شده است از جمله چنگ منحنی مربوط به قرن هفتم هجری قمری از صفی‌الدین عبدالمؤمن اُرُمَوی (ارومیه‌ای). تصویر چنگ در تمام آثار باستانی ایران از دوران هخامنشیان گرفته تا سلوکیان دیده می‌شود.
ساز چنگ در ایران دارای چهار رشته سیم بوده است که در دورهٔ ساسانیان به ۱۱ رشته می‌رسد و در دوران اسلامی تا ۳۵ رشته هم می‌رسد. پیدایش چنگ از پیدایش کمان نشأت گرفته است، در اثر تیراندازی زه مرتعش می‌شد و صدای کمی به گوش می‌رسید. چنگ‌های اولیه شبیه کمانی از نی و چوب بوده که زهی میان آن کشیده شده است.
انواع ساز چنگ یا هارپ به چهار دستهٔ کلی چنگ ارکستری، چنگ سنتی، چنگ باستانی و چنگ تزیینی تقسیم می‌شود که خود از لحاظ شکل ظاهری به ۱۷ نوع الگو و فرم چنگ تقسیم می‌شود از جمله چنگ زاویه‌دار، چنگ منحنی، چنگ ون و چنگ کندوگ و چنگ ون کنار ساسانی و چنگ لیر (چنگی در یونان که به شکل U است)می‌شود یاد کرد.
ساز چنگ به عنوان قدیمی‌ترین ساز سیمی جهان مربوط به شش‌هزار سال پیش در خوزستان ایران یافت شده است. در ایران، تعداد چنگ‌نوازان در حال افزایش است و به اجرای برنامه و کنسرت می پردازند. فتانه شاهین، احیاگر چنگ ایرانی به گفتهٔ خودش تنها خانوادهٔ چنگ‌نواز ایرانی است که به صورت گروهی برنامه اجرا می‌کند.هم‌اکنون ده‌ها هنرجوی چنگ‌نواز دارد.
گرچه اروپاییان مدعی ابداع چنگ‌های پدالی هستند و ادعا می‌کنند این چنگ‌ها در قرن ۱۸ میلادی در آلمان پایه‌گذاری شده اما همین چنگ‌ها نیز بر اساس چنگ‌های زاویه‌دار شرقی ساخته شده است.
چنگ، سازی رشته‌ای است که با انگشت نواخته می‌شود که تکنیک نوازندگی در جهان هشت‌انگشتی است اما تکنیک نوازندگی در ایران طبق اطلاعات استخراج‌شده از مستندات باستانی، ده‌انگشتی است.
ساز چنگ غالباً از چوب‌های گردو و افرا ساخته می‌شود. چنگ‌های بزرگ را در ایران اشتباهاً «هارپ» می‌گویند در حالی که در جهان به هر نمونه از چنگ، هارپ می‌گویند. قیمت چنگ‌ها از 11 میلیون تومان تا مدل‌های پدالی که قیمت آن به 70 میلیون تا 4 میلیارد تومان می‌رسد، متغیر است این گرانی قیمت به خاطر ساختمان پیچیده و ساختن دشوار آن است.
آخرین چنگ‌نواز ایرانی در دوران صفویه به نام «سلطان محمد چنگی» بوده است و اکنون چنگ‌نواز استاد و ماهری در ایران با نام فتانه شاهین در حال تدریس این ساز می باشد. اخیراً کوشش‌هایی در راستای بازسازی این ساز صورت گرفته است. عبدالعلی باقری‌نژاد، مجید ناظم‌پور، سیامک مهرداد و حامد صغیری در ایران و فکرت کاراکایا (Fikret Karakaya) در ترکیه، نمونه‌هایی از این ساز را بازسازی نموده‌اند.

 

پیش ثبت نام

اساتید چنگ ایرانی

رزومه استاد عبدالعلی باقری نژاد

Alternate Text
  • نام : عبدالعلی
  • نام خانوادگی : باقری نژاد
  • ساز تخصصی : چنگ ایرانی
  • ساز مکمل : .
  • سال تدریس : ۱۳ سال

عبدالعلی باقری نژاد 
از8 سالگی موسیقی را نزد پدر آموخته است 
تنبور را نزد استاد آق سید امرالله شاه ابراهیمی و سید خلیل عالی نژاد و سید حمید حسینی گهواره ای فرا گرفته است 
از سال 1359 با تئوری موسیقی آشنا شده
در 16 سالگی به ساخت ساز روی آورده است 
از سال 1370 آموزش و تدریس موسیقی را آغاز کرده است و همزمان ردیف نوازی را فراگرفته 
بین سالهای 1370 تا 77 در خوزستان ساکن و به تعلیم هنرجویان پرداخته ک هم اکنون ده ها مدرس موسیقی از شاگردان وی به آموزش موسیقی به علاقه مندان می پردازند 
وی در این سالها به تحقیقات در موسیقی بومی عشایر عرب و ایل بختیاری و مقامات شوشتری و دزفولی پرداخته است و از استادانی چون مشهدی کاظم حسن زاده و مشهدی حسن دوباش و از مرحوم بهمن علاالدین ( مسعود بختیاری)  و دیگر استادان بهره ها جسته است.
از سال 70 با استاد بیاض امیر عطایی و استاد صالحی استاد قلمی در سازمان میراث فرهنگی آشنا شده و از این استادان بخصوص استاد امیر عطایی بهره ها برده و هم اکنون نیز شاگرد آنان است با استاد پوریا استاد بزرگ تار در جلسات خانه موسیقی آشنا و از این استادان بزرگ هم راهنمایی هایی گرفته است
از همان سال آشنایی با استاد امیر عطایی به رویای ساختن ساز چنگ نزدیک می شود 
استاد راهنمایی های خوبی در ساخت این ساز افسانه ای به وی می کند در سال 72 رشته ساخت سازهای سنتی راواردبرنامه های سازمان صنایع دستی می کند. 
20 سال در نمایشگاه های صنایع دستی کشور شرکت و در سال 2001 در نمایشگاه تورنتو کانادا شرکت کرده و بالغ بر 45 نوع از سازهای ایرانی ساخت خود را به معرض نمایش گذاشته است 
درسال 82 به طور حرفه ای شروع به ساختن چنگ کرده با تهیه متد های خود آموز چنگ نوازی شروع به نواختن چنگ کرده است و اولین هنر جویان او همسر و فرزندانش بودند
در سال 87 درجه دو هنری در رشته ساخت سازهای سنتی را دریافت نموده است.در همین سال توسط استاد نادر مشایخی با خانم پروفسور ارنستین استوپ هارپیست هلندی آشنا شده و دوره های چنگنوازی را تکمیل نموده اند.
در سال 1380 شش کنسرت کردی اجرا نموده است 3 سی دی آموزش سه تار،  تنبور و دف منشر کرده است 
سال 1387 دو کنسرت پژوهشی و بررسی 6000 سال تاریخ چنگ در ایران را بر گزار کرده است در سال 88 نیز کنسرت پژوهشی چنگ را در تالار وحدت اجرا کرده.
از سال 88 شروع به نوشتن کتاب آموزش ساخت چنگ نموده که بزودی بچاپ میرسد و همچنین طی سه سال از سال 89 شروع به نوشتن کتاب 6000 سال تاریخ چنگ در ایران نموده و با بازدید از آثار باستانی ایذه مالمیر و طاق بستان تخت جمشید و با بررسی کتب تاریخی خطی کلیه مطالب مربوط به ساز چنگ را استخراج نموده و هنوز هم ادامه دارد.انشاالله این مجموعه بزودی به چاپ میرسد.
تا کنون 5 اختراع برای ساز به ثبت رسانده 
کتاب ساز شناسی شماره یک کودکان رابه چاپ رسانیده است 
وی مدیر مسئول آموزشگاه  موسیقی چنگنوازان در کرج است 
ساخت تنبور سنتی وچنگ را ثبت ملی کرده... 
و اهدای چنگ به موزه ی ساز هرندی کرمان

آثار استاد عبدالعلی باقری نژاد