کارگاه تار

کارگاه تار

روش متدیک آرایش های مضرابی
در سازهای مضرابی

شرح برنامه:
این کارگاه بمنظور آشنایی هنرجویان و مربیان سازهای مضرابی تار- سه تار- عود- رباب و...  با متد آرایش مضرابی در این سازها و موسیقی دستگاهی طراحی شده است.
    در این کارگاه کلیه ی آرایش های مضرابی در این دو ساز مورد بررسی قرار میگیرند و منطق ترکیب ها و جایگذاری آنها در جملات موسیقی ایرانی به همراه مثال هایی از قطعات و ردیف موسیقی ایرانی آموزش داده خواهد شد.

در بخش اول: خانواده های مضرابهای پایه، دراب ها، تحریر ها، ریز ها و اتصالات هر کدام در خانواده های جداگانه مورد بررسی قرار گرفته و تمرینهای مرتبط ارائه میگردند.
بخش دوم: مربوط به قوانین استفاده از انواع مضراب در جایگاهها و موقعیت های مختلف میباشد.
بخش سوم: مربوط به مقوله ی ریتم بوده و اینکه ترکیبات ریتمیک مختلف در قطعات موسیقی ایرانی با چه انواعی از آرایشهای مضرابی قابل اجرا میباشند.
بخش چهارم:‌ ارائه ی مثالهایی از بین قطعات موسیقی ایرانی و گوشه های ردیف موسیقی ایرانی
در انتهای این کارگاه انتطار میرود که شرکت کنندگان قادر باشند بهترین و صحیحترین آرایش مضرابی را --با روش منطقی --برای جملات موسیقی ایرانی انتخاب نمایند و آرایشهای جایگزین را نیز تشخیص دهند.
مدت این کارگاه یک روز کامل صبح و بعد از ظهر بوده و همراه داشتن ساز در آن الزامی است.
حداقل سطح ورودی کتاب دوم تار و ستار یا متدهای معادل.
 

 

پیش ثبت نام

اساتید کارگاه تار

رزومه استاد طینوش بهرامی

Alternate Text
  • نام : طینوش
  • نام خانوادگی : بهرامی
  • ساز تخصصی : تار
  • ساز مکمل : سه تار
  • سال تدریس : ۱۳۸۰ سال

طینوش بهرامی دانش آموخته ی هنرستان موسیقی، دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کالج گلداسمیت دانشگاه لندن در رشته ی موسیقی و اتنوموزیکولوژی است. او نواختن تار را با استاد حبیب الله صالحی آغاز نمود و آنرا نزد اساتید هوشنگ ظریف، رضا وهدانی و حسین علیزاده ادامه داد. وی همچنین از راهنماییها و آموزه های اساتیدی چون منصور سینکی، عطا جنگوک و محمدرضا لطفی نیز بهره برده است. وی نواختن سه تار را تحت راهنماییهای اساتید جلال ذوالفنون و دکتر داریوش صفوت آموخت و مطالعات ردیفی را نزد مجید کیانی به اتمام رساند.

طینوش بهرامی در سال 1369 یکی از اعضای گروه سه تارنوازان حسین علیزاده بود و در همان سال به همراه این گروه در اجرای همیاری برای زلزله زدگان گیلان و زنجان حسین علیزاده را همراهی نمود. همچنین در سال 1378 با گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان همکاری داشت. این اجرا بنام کنسرت همایون منتشر شده است.

بهرامی مدرس ردیف و ساز تار هنرستان موسیقی و دانشگاه سوره بوده و با مدرسه ی شرق شناسی دانشگاه لندن همکاری آموزشی داشته است. وی همچنین با چندین موسسه س آموزشی همکاری دارد.

سالها تدریس و تحقیق و تفحص در حوزه ی موسیقی ایرانی و شرکت در سمینارها و سخنرانیها در داخل و خارج از ایران و همچنین بازنویسی ردیف موسی ومعروفی برای ساز سه تار، ترجمه ی چندین مقاله از زبان انگلیسی به فارسی و اجراهای متعدد در ایران و خارج از ایران از فعالیت های دیگر اوست. از وی چندین مصاحبه در نشریات داخلی و رادیوها و تلویزیون های داخل و خارج از کشور پخش و منتشر شده است.

تمرکز وی در حال حاضر تدوین مبانی و اصول اجرای موسیقی ایرانی است که حاصل یافته ها و تجربیات سی ساله ی او در زمینه ی اجرا و تدریس و تبیین موسیقی ایرانی و ردیف موسیقی دستگاهی میباشد. 

آثار استاد طینوش بهرامی